POLGÁRMESTER
MARSI SZILVIA POLGÁRMESTER

Beköszöntő
„Ide születtem, itt nőttem fel, itt dolgozom és születésük óta itt nevelem a gyermekeimet. Szomorúsággal tölt el a jelenlegi széthúzás, érdektelenség, egymás értékeinek sárba tiprása és változtatni szeretnék rajta.
Láttam, és szeretem Nagykörű legszebb pillanatait, legboldogabb arcait, és azt gondolom, hogy a település a jelenleginél jóval többet érdemel. Ezért döntöttem úgy, 2024 tavaszán, hogy indulok polgármester jelöltként, és ezt gondolom megválasztott polgármesterként is.
Tisztában vagyok a feladat súlyával, felelősségével, de vállalom és hiszem, hogy együtt, községünk, közösségünk újra fejlődésnek indulhat.„

A 2024. OKTÓBER 7-E ELŐTTI DOKUMENTUMOKAT AZ ALÁBBI, „NAGYKÖRŰ ARCHÍVUM” GOMBRA KATTINTVA ÉRHETIK EL!
AZ ÖNKORMÁNYZATI RENDELETEKET A NEMZETI JOGSZABÁLYTÁRBAN IS MEGTALÁLJA.

POLGÁRMESTERI PROGRAM
Kedves Nagykörűiek!
Tősgyökeres nagykörűiként 2015-ben tértem vissza dolgozni a településre a helyi önkormányzathoz, ahol öt évet töltöttem pénzügyi vezetőként. Ezidő alatt sok alapvetés megfogamazódott bennem, hogy hogyan tud jól, és helyesen működni egy önkormányzat, melyek azok a tényezők, amelyekkel elérhető, hogy valóban „Boldogságos Nagykörű” legyen kicsiny falunk.
Sajnos viszonylag gyorsan kiderült számomra, hogy ezek irányvonalak a jelenlegi vezetésben nem jelentek meg, ezért távoztam az önkormányzattól, bízva benne, hogy idővel mégiscsak rendeződik a helyzet, változika vezetési technika és stratégia. Ezt a mai napig nem látom, így jutottam arra a döntésre, hogy elindulok.
Településünk méretéből, gazdaság-földrajzi helyzetéből adódóan sok tekintetben determinált az önkormányzat működése, de hiszem, hogy olyan természeti, kulturális és humán értékekkel rendelkezünk, melyekkel közös, megfontolt munkával óriási eredményeket, és boldog, sikeres Nagykörűt teremthetünk.
Számomra egy Nagykörű létezik, és ez mindanniunké. Ha bizalmat szavaznak nekem, őszinte, becsületes és csendes, de tájékoztató vezetéssel szeretném falunkat vezetni, működtetni. Hiszem, hogy polgármesternek lenni, nem hatalom, hanem szolgálat!
Tudom, és sajnos az elmúlt évek tapasztalatai is azt mutatják, hogy kidolgozott, következetesen véghezvitt program és együttműködésen és párbeszéden alapuló stratégia nélkül nincs sikeres önkormányzat és nincs fejlődés. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül megpróbálom felvázolni, elképzeléseimet.
Polgármesteri programom főbb célkitűzései röviden, vázlatpontokban:
Önkormányzat és intézmények:
Az önkormányzati munka, az elvállalt és elvégzett feladatok az elmúlt években a lehető legkisebbre csökkentek, az önkormányzati alkalmazottak száma nagymértékben visszaesett. Ugyanakkor ez a feladat és személyi állomány csökkenés nem eredményezte azt, hogy a település stabil gazdasági helyzetben legyen. Legelső feladatom a gazdasági helyzet és keretek pontos megismerése, a lehetőségek bővítése.
Szakmai eredményeket szakmai gárdával lehet felmutatni. Legyen az közterületrendezés, legyen az forráskeresés, legyen az pénzügy vagy műszaki adminisztráció. Minden dolgozón felelősség van a falu szempontjából, melyet komolyan kell venniük, ez azonban megbecsülést is kell, hogy jelentsen a számukra.
Az önkormányzatunknál folyó munka tekintélyét vissza kell állítanunk. Szakembereket toborzunk, és azokat megtartjuk. Feladatunk lesz a forrásszerzés és a fejlesztések kivitelezése. Falunk csöndes, de szakmai alapú, szolgáló működtetése.
A közös hivatalhoz tartozó két kistelepülés, Csataszög és Hunyadfalva szerepe óriási abból a szempontból, hogy függetlenségünket megőrizhessük. A mikro-térség további két települése, Kőtelek és Tiszasüly együttműködés, közös projektek szempontjából szintén nagy fontossággal bír. Jó kapcsolatok kialakítása, kommunikáció, együttműködés szükséges.
Képviselőtestületi munka:
A teljes képviselő testületet Önök választják. Minden képviselő véleménye, meglátása fontos, hisz Nagykörű lakossága bennük bízik.
A polgármester feladata, hogy a képviselő testülettel együtt dolgozzon, és olyan javaslatokat alakítson ki, amely számukra támogatható. Az ellenvéleményt nem lehet támadásként értelmezni, a képviselő testületben megegyezésre kell jutni.
A képviselő testület a legfontosabb döntéshozó szerv minden településen. Azokkal kell dolgoznom, akiket Önök arra érdemesnek tartanak. Bízom benne, hogy elszánt, szakmai szempontokat követő képviselők kerülnek a nagykörűi testületbe.
Szolgáltató hivatalra, láthatatlanul működő, nem tekintélyelvű önkormányzatra van szükség. A testületi munka nyilvánosságát biztosítani kell. A jegyzőkönyveket elérhetővé kell tenni, folyamatosan tájékoztatni kell a lakosságot. Ez nem csak törvényi kötelesség, de úgy vélem, egy sikeres program megvalósításának kulcskérdése is. hogy nap mint nap szembesüljünk céljainkkal, és ezekett a falunak is meg kell ismernie, és magáénak kell érezze. Ha úgy döntünk, hogy a falut szolgáljuk átláthatóan tehetjük csak, a magam részéről ezt vállalom, és megválasztásom esetén ezt várnám el a képviselőktől is.
Településüzemeltetés:
A falu arculatát mind az élhetőség, mind a fejlesztési stratégia szempontjából javítani kell. Ez egy nagy élőmunka igényű terület. A jelenleg is ezen dolgozók nap mint nap hatalmas erőfeszítést tesznek azért, hogy kis létszámuk ellenére szebbé tegyék településünket.
A településüzemeltetésben dolgozókra figyelnünk kell! Mindenkit meg kell becsüljünk legyen az közmunkás, szakember vagy akár önkéntes. Ha így járunk el, a jelenlegi szűkös létszám is bővíthető lesz.
A feladatokat központosítani kell, abban a jelenleg csak névleg működő Örökségkezelő Kft-nek kell eljárnia, mint önálló szervezeti egységnek.
Fel kell vállalni a portákat gondozni nem tudók számára a térítés ellenében történő munkavégzés lehetőségét.
Gondozott közterekre, virágos utcákra van szükség. Ez nem kizárólag anyagi forrás kérdése, pédák mutatják, hogy a falu, ha kell képes együtt cselekedni ezért.
A leégett asztalosüzemet helyre kell állítani, annak a falu szolgálatában kell működnie.
A temető helyzetét rendezni kell, meg kell találni a forrást a körbekerítésre, a parkoló kialakítására.
Meg kell szervezzük a kátyúk helyi erőből, helyi eszközökkeli eltüntetését, erre forrást kell találjunk, az útburkolati felújításokat folytatni kell.
A Tisza-part falunk ékessége, rendezettségét biztosítani szükséges, a szabadstrand fejlesztése selengedhetetlen.
A felsoroltak egy részének a forráskeresés az alapja, míg más része megfelelő koordinálással, odafigyeléssel kivitelezhető.
Intézmények működése, működtetése:
A Bölcsőde igazi segítő intézmény a kisgyermekesek számára. Szép környezetben kiváló szakmai munka folyik, ezt személyesen is tapasztaltam a két gyermekem bölcsis évei során. A megfelelő szakmai környezetet és eszközrendszert biztosítani kell , a veszélyt jelentő fűtési rendszert ki kell javítani, szükség esetén erre forrást kell találni.
A közösségi kultúra minden kistelepülésen fontos. Egyesít, összertart. Támogatni kell!
A Művelődési Házat nem kívánom bezárni, kulturális és szociális munkájukat messzemenőkig elismerem. A Művelődési Házban jelenleg is jól működő tevékenységek mindegyikét megtartom és messzemenően támogatom. Ugyanakkor egy nyíltabb, befogadóbb intézményt képzelek el, ahol minden korosztály megtalja a számára érdekes, kedves programot!
A Galéria működése és Szász Úr munkája Nagykörű gyöngyszeme. Súlyos hiba lenne, ha nem számolnák az ott felhalmozott szellemi tőkével, értéket teremt és tevékenysége híd Nagykörű felé.
Immáron a Lombkoronasétány is a Művelődési Házhoz tartozik, így a szakmai programban erős oktatási és turisztikai koncepciónak is szerepelnie kell. Meg kell tennünk mindent, hogy országosan is ismert legyen!
Egészségügy és szociális terület:
Nagykörű rendkívül szerencsés helyzetben van egészségügy és szociális ágazat terén.
Kiváló orvosunk van, és elkötelezett egészségügyi személyzet dolgozik településünkön. Szakmai tevékenységüket megfelelő környezet fenntartásával és fejlesztésével támogatni kell.
A szociális otthon szintén elismerést érdemel, odaadó munkatársak segítik az idősek mindennapjait az otthonon belül, és azon kívül is. Működésükhöz minden tárgyi feltételt meg kell adnunk, igényeikre figyelnünk kell, a támogatásra forrásokat kell teremtsünk.
Ifjúság és sport:
Minden támogatást megadunk azoknak az intézményeinknek amelyek gyermekeinkkel foglalkoznak.
A köznevelési feladatokat az egyház végzi, és az ehhez kapcsolódó eszközrendszer is az egyház tulajdonába került.
A kistelepülésen végzett nevelési-oktatási feladatok egyre nehezebb keretek között zajlanak. A pedagógusok és szakmai munkatársak sokszor érezhetik azt, hogy szélmalomharcot vívnak, de szakmai munkájuk létfontosságú. Segítséget úgy tudunk adni számunkra, hogy szakmai programok megvalósításában támogatjuk őket, forrást keresünk ahhoz, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek és a tehetséges, kimagasló eredményeket felmutató tanulók egyedi fejlesztésbenrészesülhessenek.
Nem lehet hátrány az, hogy egy gyermek ide született, vagy itt nő fel!
A sport közösséget formál és értéket ad fiataljaink számára. Közösséget épít, és élményt ad nekünk, idősebbeknek, ha szurkolhatunk nekik. Nagyon hiányzik a szervezett sportélet Nagykörűben. Mindent megteszek annak érdekében, hogy az újra működjön.
Helyi gazdaság és cseresznyetermesztés:
A cseresznyetermesztés lassan kétszáz éve határozza meg falunkat világát. Ennek a jövőben is így kell maradnia!
A településvezetés több mint egy évtizede engedte el ennek koordinációját források és lehetőségek hiányában, ezen azonban változtatni kell.
A termesztés alapja kötelező érvényű helyi rendelet kell, hogy legyen. Annak szabályait be kell tartatni, kidolgozott stratégiával kell támogatni, hogy ez az érték ne vesszen el, sőt több irányból határozza meg Nagykörű életét. Ebben a munkában mindenkire számítok, legyen az nagy területen gazdálkodó gazda, vagy kistermelő.
Napjainkban egy kistelepülésnek nagyon kevés eszköze van a tevékeny gazdaságfejlesztéshez. Ugyanakkor a támogató háttér, a támogatói együttműködés tud ezen változtatni.
A jelentkező, betelepülni vágyó vállalkozásokat a legnagyobb figyelemmel kell körülvenni, nem pedig elengedni.
A működő vállalkozásokat forrásszerzéssel, szakmai környezettel, tanácsadással támogathatjuk. Ez egy összetett, és időigényes feladat, de megszervezéséhez haladéktalanul hozzá kell kezdeni.
Adottságainkból adódóan a turisztikai fejlesztéseket működtetni kell. Nem elvárható csak és kizárólag civil szervezetektől, hogy szakmai munkájukkal az egész turisztikát fenntartsák. Abban részt kell vállalni annak érdekében, hogy eredményes, produktív, a települést szolgáló program valósuljon meg. Egységében, összetetten kell kezelni ezen tevékenységeket.
A civil szerveződések munkája hatalmas eredményeket hozott eddig is Nagykörűnek, legyen az turisztika, legyen az közösségszervezés, legyen az sport. Együtt kell dolgozni velük, meghallgatni őket, elkötelezettségüket még tovább növelni.
Tudom, hogy nem kis feladatra vállalkozom és remélem, hogy a fent leírtakkal sikerült érthetően összefoglalni elképzeléseimet. Nagykörű, hasonlóan a többi kistelepüléshez, ma különösen nehéz helyzetben van, de falunk adottságai és elsősorban az itt élőkben rejlő, sokszor méltatlanul kihasználatlan erővel és egy egységes, a falut felemelni kívánó közös akarattal mindez megvalósítható. Hiszek benne, hiszek Nagykörűben és az itt élőkben.
Tegyünk együtt azért, hogy ismét miénk legyen a „Boldogságos Nagykörű”!
Keressetek, keressenek bizalommal, bátran! Köszönöm a figyelmet!
